نمایشگر (مانیتور)

نمایشگر (مانیتور)

مانیتور یا صفحه نمایش متداول‌ترین دستگاه خروجی بوده که از آن برای نمایش اطلاعات استفاده می‌گردد و دارای انواع مختلفی است که می تواند رنگی یا تک رنگ باشد .
وقتی اطلاعات از طریق صفحه کلید وارد کامپیوتر می‌شوند، در صفحه نمایش ظاهر می‌گردند تا از صحت آنها اطمینان حاصل شود. بعضی از کامپیوترهایی که مانند Labtop ها قابل حمل یا Portable هستند دارای نوعی...

مانیتور یا صفحه نمایش متداول‌ترین دستگاه خروجی بوده که از آن برای نمایش اطلاعات استفاده می‌گردد و دارای انواع مختلفی است که می تواند رنگی یا تک رنگ باشد .
وقتی اطلاعات از طریق صفحه کلید وارد کامپیوتر می‌شوند، در صفحه نمایش ظاهر می‌گردند تا از صحت آنها اطمینان حاصل شود. بعضی از کامپیوترهایی که مانند Labtop ها قابل حمل یا Portable هستند دارای نوعی صفحه نمایش به نام صفحه نمایش تخت می باشند . در این نوع کامپیوترها، میزان مصرف برق از درجة اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا این کامپیوترها معمولا در مکانهایی که امکان دسترسی به برق نیست کار می‌کنند و صرفه‌جویی در مصرف برق در آنها بسیار حائز اهمیت می باشد .
کلیة تصاویر، اعم از کاراکترهای گرافیکی، حروف، ارقام و علایم ویژه و تصاویر گرافیکی به وسیلة نقاط کوچکی به نام Pixcel ساخته می‌شوند . کیفیت تصاویر، در درجة اول به طراحی قطعات الکترونیک و در درجة دوم به اندازه و تراکم نقاط، که اصطلاحاً به آن تفکیک‌پذیری صفحة نمایش یا Resolution گفته می‌شود، بستگی دارد. کلیه کاراکترها در محدودة معینی از نقاط تعریف می‌شوند که به آن ماتریس‌کاراکتر گفته می‌شود. ماتریس‌کاراکتر مجموعه‌ای از نقاط روشن و خاموش در صفحة نمایش می‌باشد که به هر یک از این نقاط، همان پیکسل می‌گویند. هر چه تعداد پیکسل‌های موجود در ماتریس‌کاراکتر بیشتر باشد، وضوح تصاویر و کاراکترها نیز بیشتر خواهد بود. مانند 600 ×800 پیکسل یا 768×1024 پیکسل
مانیتورهادر چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:
1-مانیتورهای لامپ تصویری یا CRT
2-مانیتورهایLCD
3-مانیتورهایLED

بیشتر

نمایشگر (مانیتور)  هیچ محصولی در این شاخه موجود نمی‌باشد.